Powrót do poprzedniej strony

Granatnaturalny kamireń granat

Barwa: czerwona, żółta, szmaragdowozielona, niebieska, różowa, pomarańczowoczerwona, jasnobrązowa, ciemnobrązowa, czar¬na, fioletowa, bywa także bezbarwny
Przejrzystość: przezroczysty, półprzezroczysty

W zależności od koloru ma różne nazwy m.in. almandyn, pirop, spessartyn, grossular, andradyt, melanit, uwarowit. Granaty różnią się między sobą nie tylko kolorem, ale i składem chemicznym. Nazwa granat pochodzi od łacińskiego słowa granatum (granat), w związku z podobieństwem kamieni do ziaren tego owocu.

W czasach starożytnych używano granatu do leczenia otwartych ran i zapobiegania złym snom poprzez umieszczenie go w pościeli. Wierzono, że granat zmniejsza depresję, podnosi wiarę w siebie, daje siłę woli, stymuluje wyobraźnię. Współcześnie czerwony granat jest używany do leczenia problemów hormonalnych, hemoroidów, stanów zapalnych, anemii, apatii, wyczerpania, impotencji i oziębłości u kobiet. Jest zalecany dla rekonwalescentów.

Żółty granat łagodzi zaburzenia wątroby i wybuchy gniewu. In¬ne kolory granatów wzmacniają ośrodki energetyczne zgodnie z ich barwami. Np. zielony uwarowit koi skołatane nerwy, wyrównuje pracę serca.

Eliksir w zależności od koloru kamienia wzmacnia serce, wątrobę, nerki. Zwiększa ilość plazmy, hemoglobiny i białych ciałek krwi. Powinno się go używać przy zaburzeniach seksualnych i związanych z seksem zaburzeniach emocjonalnych.

Granat jest szczególnie dobry dla introwertyków. Rozwija chęć niesienia pomocy innym. Równoważy ciało emocjonalne z duchowym. Stymuluje drugą czakrę, czakrę serca i tarczycy. Powinien być noszony na szyi, sercu lub na uszach. Wzmacnia się go poprzez umieszczenie w piramidzie z diamentem albo rubinem na trzydzieści minut.

Granat, szczególnie jego czerwona odmiana - almandyn, jest od dawna otaczany w Indiach czcią jako kamień Buddy. Jego głęboki blask pobudza wewnętrzny ogień kundalini, który jest źródłem sil witalnych człowieka, daje wiarę w siebie i siłę woli, co pozwala realizować postawione sobie cele. Jego czerwony kolor pobudza nas do życia, dodaje energii, chroni przed depresją i zwątpieniem, rodzi chęć niesienia pomocy innym. Kiedy się nosi na sercu jego zielone odmiany - ucisza je, przynosi spokój, zadowolenie i równowagę du¬cha. Rozwija także wyobraźnię i jasnowidzenie. Dawniej wierzono, że osobom, które go noszą, pomaga w znajdowaniu skarbów.

W średniowieczu był ceniony jako kamień opiekuńczy, ochraniający przed niebezpieczeństwami i wypadkami. Zdobył dużą popularność wśród rycerstwa, które zabierało go ze sobą na wojny, aby dodawał im odwagi i strzegł przed śmiercią.

Granat jest kamieniem Plutona, planety mistyków i okultystów, pomaga w pogłębianiu wiedzy tajemnej i niesieniu pomocy innym. Jasnożółty granat, zwany przez Greków „Nectalopos"- ponieważ świecił w ciemnościach, był uważany za kamień pozwalający jego właścicielowi rozpoznać duszę i prawdziwe zamiary innych ludzi. Jego właściwości były szczególnie silne, gdy padały na niego pro¬mienie słoneczne.