Powrót do poprzedniej strony

Jaspis

naturalny jaspis kamień

Barwa: czerwona, ochra, żółta, zielona, brunatna, brązowa, niebieskawa, czarna, cętkowana
Przejrzystość: półprzeświecający, nieprzezroczysty

Jaspis to kamień uważany przez znawców za „matkę kamieni", a równocześnie szczególnie polecany kobietom, jako wspornik i regulator żeńskiej energii. Jaspisy w barwach czerwonych regulują cykl miesiączkowy, przynoszą ulgę w dolegliwościach menstruacyjnych, leczniczo i wzmacniająco działają na macicę i jajniki. Natomiast kamienie o barwie zielonej harmonizująco wpływają na ciało i duszę, zaś zielone jaspisy z czarnymi kropkami i plamkami, zwane też heliotropami - odtruwają organizm, tamują krwawienie z nosa, a położone bezpośrednio na splocie słonecznym wzmacniają żołądek i narządy trawienne (więcej przeczytacie na ten temat pod hasłem „Heliotrop").

Już w starożytności jaspis cieszył się ogromnym poważaniem z uwagi na swoją moc magiczną i leczniczą. To on, jako dwunasty kamień, wieńczył szatę biblijnego arcykapłana. Pomagał też magom i medykom w przewidywaniu przyszłości, stawianiu diagnoz i leczeniu. Chronił przed otruciem, zranieniem czy ukłuciem, a także przed plagami robactwa, bowiem jego promieniowanie skutecznie je odstrasza.

Krzyżyk wyrzeźbiony z zielonego jaspisu traktowany jest do dzisiaj jako skuteczny amulet chroniący pływaków i podróżujących drogą morską przed utonięciem.

Bransoletki jaspisowe czy naszyjniki jaspisem noszone bezpośrednio na ciele w równoważą pracę wszystkich gruczołów dokrewnych (którym w ezoteryce odpowiadają tzw. centra energetyczne, czyli czakramy), a tym samym wyrównuje biopole, czyli aurę człowieka. Może właśnie dlatego znawcy kamieni twierdzą, że moc lecznicza polega na oczyszczaniu ciała fizycznego i tzw. niewidzialnych ciał subtelnych, otaczających ludzką postać. Dzięki temu wzmacnia się system odpornościowy osoby, która go ma przy sobie.

Żółty jaspis noszony (np. jako naszyjnik) w okolicach splotu słonecznego reguluje pracę systemu trawiennego, usuwa zaparcia, wspomaga leczenie wrzodów i oczyszcza wątrobę, woreczek żółciowy, śledzionę i nerki. Zapobiega tworzeniu się piasku i kamieni.

Zaostrza także węch i wzrok, zwłaszcza jeżeli będzie się go regularnie kładło między brwiami na 20 minut przed snem.

Krwawy jaspis, podobnie jak i czerwony, tamuje krwotoki oraz pomaga pozbyć się hemoroidów.

Czerwony jaspis z racji swojej barwy wzmacnia i ożywia ciało oraz dodaje wigoru. Bywa też bardzo pomocny w schorzeniach macicy i jajników. Umyte i wytarte do sucha 3 kamienie trzeba nakładać lub przylepiać plastrem - jeden ponad spojeniem łonowym, dwa w okolicy jajników - oczywiście stosując jednocześnie leczenie zalecane przez lekarza.

Żółty jaspis poza wieloma mocami ma i tę, że każdą kobietę potrafi rozbudzić erotycznie. Brązowy zaś podobnie działa na mężczyzn, którzy zaufają jego mocy. Noszony regularnie w kieszeniach spodni wzmacnia potencję, siłę woli i wydobywa cechy prawdziwego mężczyzny. Trzeba go jednak oczyszczać codziennie wieczorem pod strumieniem zimnej wody.

Jaspisy są bardzo mocnymi talizmanami, poprawiającymi atmosferę w pracy i rodzinie.

Zobacz nasze bransoletki z naturalnym jaspisem