Powrót do poprzedniej strony

Agat – naturalny kamień

agt naturalny kamireńBarwy:
rozmaitość kolorów, często sztucznie barwiony.
Przejrzystość: półprzezroczysty, nieprzezroczysty.

Występuje w rozmaitych kolorach, często poprzecinany białymi lub czarnymi pasmami. Spotyka się go na całym świecie. Był jednym z 12. kamieni zdobiących biblijny efod Aarona. Archeolodzy znajdują go w starożytnych grobowcach królów, faraonów i kapłanów. Od najdawniejszych czasów uchodził za kamień mistyczny, magiczny i leczniczy. W najstarszych zapiskach znajdują się wzmianki o tym, że uważano go za amulet chroniący przed piorunami, ogniem i jadowitymi owadami oraz przed demonami.

Średniowieczni medycy zalecali go jako skuteczny lek na choroby gorączkowe, infekcje, bezsenność i lunatyzm. Inne źródła podają, że znajdował się w ekwipunku podróżnym kupców wędrujących przez górskie i pustynne obszary, trzymanie go bowiem w ustach i delikatne ssanie gasiło pragnienie.

Współcześni litoterapeuci, jak podaje Bodo J. Bagiński, stosują go w schorzeniach skóry, bólach głowy i na ukąszenia owadów. Agatowe plastry czy okruchy o różnych kształtach, ogrzane lekko nad płomieniem świecy, pomagają pozbyć się kleszczy (tuż nad kleszczem należy kręcić w lewo - wówczas odpada), a potem przyłożone w zaatakowanym miejscu łagodzą swędzenie, także po użądleniu pszczoły, osy czy komara.

Agat noszony bezpośrednio na skórze jako bransoletki z agatem lub naszyjniki z kamieniem agatu stymuluje proces samouzdrawiania, wzmacnia macicę i jajniki oraz męskie genitalia. Jest zalecany ciężarnym, ponieważ zapobiega poronieniom, sprawia, że płód prawidłowo się rozwija, a poród przebiega bez zakłóceń. Zwłaszcza tzw. geody agatowe o kształcie jaja, (przecięte na pół lub na plastry), które w środku zawierają kryształ górski są szczególnie wskazane. Łączą one duszę z wibracjami Ziemi, a ciało wzmacniają.

Z kolei białe i perłowoszare agaty noszone jako wisiorki, naszyjniki między piersiami sprawiają, że matce nie zabraknie pokarmu.
Natomiast agatowe plastry z kryształem górskim w środku zalecano od dawien dawna epileptykom, lunatykom i osobom o słabym sercu. Była to popularna i co najistotniejsze skuteczna recepta w medycynie ludowej. Z własnego doświadczenia wiem, że taki wielobarwny, wstęgowany plaster przyłożony na chore lub bolące miejsce, szybko przynosi ulgę, „ochładza" tak rozpalone gorączką ciało, jak i rozemocjonowaną psychikę.

Mężczyźni, którzy zaufają tym minerałom i będą je nosić jako naszyjnik czy bransoletka, lub po prostu w kieszeni marynarki czy spodni, zawsze mogą liczyć na powodzenie i wsparcie u płci pięknej.

Natomiast osoby planujące jakieś trudne przedsięwzięcia agat wesprze swoimi wibracjami i sprawi, że nie cofną się z obranej drogi i dopną swego, pod warunkiem, że ich intencje będą czyste.
Współcześni ezoterycy polecają noszenie agatów osobom chwiejnym, niezdecydowanym i podatnym na cudze wpływy i podszepty. Twierdzą również, iż te kamienie przyciągają dostatek i pieniądze, zwłaszcza tzw. agat muszlowy. Stare recepty magiczne mówią, że agat noszony z czcią i miłością przyciąga do ludzi bogactwo i sprowadza szczęście do domu.

Geoda agatowa przecięta na pół pomaga w medytacji oraz wspiera osoby, które mają kłopoty z zaakceptowaniem się w roli matki czy ojca. Dotyczy to także tych, którzy zdecydowali się na adopcję lub zostali zmuszeni przez los do zaopiekowania się cudzymi dziećmi. Postawiona zaś przy łóżeczku płaczliwego, niespokojnego lub agresywnego malucha sprawia, że dziecko wycisza się, uspokaja, łagodnieje. Można także powiesić agatowy plaster (ale koniecznie w naturalnych barwach - spotyka się je bowiem często sztucznie barwione) nad łóżkiem, biurkiem oraz w oknie. Wprowadzi on harmonię i spokój.

Agat mszysty

Barwa: bezbarwna do mlecznej z zielonymi, rzadziej także brązowymi aż do czarnych, włóknistymi inkluzjami.
Przejrzystość: półprzezroczysty, nieprzezroczysty.

Najciekawszym z agatów jest bez wątpienia agat mszysty, w którym mm prześwitują drobne skamieniałe mchy i rośliny. Te włókniste inkluzje łączą człowieka ze wszystkimi istotami zamieszkującymi Ziemię oraz napełniają nas spokojem i siłą, jakimi emanuje Matka Natura.

W dawnych czasach kamień ten uważany był za klejnot wróżek i jasnowidzów. Każdy szanujący się wróżbita nosił na palcu pierścień z agatem mszystym, a każda wróżka czy jasnowidząca miała na szyi korale / naszyjniki z tego minerału. W czasie wróżenia lub wieszczenia trzymano go pośrodku lewej dłoni, dzięki czemu płynęły prawdziwe informacje o sytuacji osoby, która przyszła z prośbą, by odczytać jej los.
Agat mszysty pomaga również rozwijać dar jasnowidzenia. W tym celu należy zaopatrzyć się w 9 kawałków agatowych (powinny znaleźć się wśród nich agaty o barwie zielonej i niebieskawej). 7 trzeba ułożyć na ciele - tak jak są rozmieszczone czakramy, ze szczególnym zwróceniem uwagi, by w okolicach gardła i „trzeciego oka" znajdowały się kamienie z niebieskawym zabarwieniem, a nad głową bezbarwny lub biały. W dłoniach natomiast koniecznie należy trzymać kamienie z zielonymi inkluzjami.

Półgodzinne, codzienne sesje pozwalają szybciej uzyskać dar jasnowidzenia, zrozumieć innych ludzi, a także zwierzęta i rośliny, które wkrótce zaczynają najzwyczajniej w świecie z nami współpracować.

Agat mszysty przyciąga do człowieka spokój i siłę oraz daje nawet rozchwianym osobowościom równowagę i harmonię.

Kiedy masz kłopoty, które spędzają Ci sen z powiek - noś przy sobie agat mszysty jako wisiorek, bransoletkę breloczek czy naszyjnik. Prócz tego, w nerwowych sytuacjach czy podczas trudnych rozmów ściskaj w dłoni zielony agat. Przekonasz się, że zdenerwowanie mija, a sprawy układają się po Twojej myśli.

Zawsze, kiedy idziesz rozpoznać sytuację i nie wiesz, z jakimi ludźmi będziesz mieć do czynienia, odwołaj się do agatu mszystego - on bezbłędnie pomoże Ci rozszyfrować intencje Twoich wspólników czy rozmówców


Zobacz nasze bransoletki z naturalnym agatem