Powrót do poprzedniej strony

Ametyst

Naturalny ametyst

Barwa: fioletowa w odcieniach od jasno- do ciemnoniebieskiego i czerwonofioletowego
Przejrzystość: przezroczysty, półprzezroczysty

Kamień ten, należący do rodziny kwarców, bywa też nazywany kamieniem biskupim, ponieważ jest noszony przez biskupów Kościoła Katolickiego na palcu lewej ręki. Jego nazwa pochodzi od greckiego słowa amethustos, co znaczy (bez pijaństwa), ponieważ według starożytnych wierzeń chronił on przed alkoholizmem. W związku z tym od starożytności wykonywano z ametystu kielichy do wina, aby pozbawić ten napój zgubnych właściwości i czerpać z niego jedynie to, co najlepsze. Wsypywano także ametystowy proszek do wina, aby się nie upić.

Ametyst ceniono jako symbol władzy i majestatu. Ametystowe naszyjniki nosili dostojnicy kościelni, monarchowie i kapłani. Zajmował szczególne miejsce w tradycji żydowskiej. Uważano, że reprezentuje odwagę, sprawiedliwość, opanowanie i jasność sądów.

Jego fioletowy kolor, który powstaje z połączenia błękitu z czerwienią, daje szczególne natchnienie, jest kolorem skupienia i wzniosłych uczuć. Minerał ten polecany jest ludziom dążącym do duchowego rozwoju i poszukującym inspiracji artystom. Ułatwia kontakt z naszym Wyższym Ja i Bogiem.

Przez starożytnych był noszony jako silny amulet chroniący przed nieszczęściem i chorobą. Polecano go kobietom w ciąży. Umieszczony w okolicy bioder miał sprzyjać pomyślnemu rozwojowi potomstwa i szczęśliwemu porodowi. Ma także leczniczy wpływ na bezpłodność u kobiet. Przynosi harmonię i pogłębia miłość pomiędzy partnerami. Wpływa na podniesienie miłości fizycznej na poziom duchowy.

Ametyst symbolizuje również duchową i fizyczną czystość, wzniosłość idei i altruizm. Jest szczególnie wskazany dla ludzi chcących nieść pomoc innym.

Daje on spokój, usuwa lęki i dysharmonię, obdarza ufnością i oddaniem wobec sił wszechświata. Kieruje ducha ku nieskończoności, wspiera medytację i inspirację.

Panuje też przekonanie, że chroni dom i mieszkanie przed zło-dziejami oraz przed niszczącą siłą burz i wiatrów. Dobrze wpływa na psychikę mieszkańców po ich powrocie do domu.

Na poziomie fizycznym ametyst poprawia wygląd skóry. Starożytne elegantki robiły z niego kremy piękności. Wkładały ten kamień na dobę do smalcu, masła lub oliwy, a po wyjęciu go smarowały tak przygotowanym tłuszczem twarz. Spróbuj i Ty. Włóż kryształ przezroczystego ametystu do słoika z kremem, a nabierze on dodatkowych właściwości.

Wielcy magowie twierdzą, że ten kamień otwiera drogę do po-znania ponadzmysłowego, jest pomostem między Niebem a Ziemią. Jasnowidzącym pomaga odczytywać Kosmiczną Księgę Losu.

Ametyst skłania każdego człowieka ku dobru, otwiera najbardziej nawet zatwardziałe serca, budzi miłość, współczucie, niesie duchową harmonię.

Ma też szczególną moc godzenia zwaśnionych par. Wysyła wibracje, które pobudzają u partnerów pożądanie seksualne. Sprawia, że życie erotyczne staje się bogatsze i harmonijne.

Noś ametyst na szyi lub w pierścionku, a poczujesz opiekę wyż-szych sił, bezpieczeństwo i spokój.

Twoje lęki, troski, niepokoje czy wzburzenia oddalą się, zwłaszcza jeżeli potrzesz ametystem skronie lub wewnętrzne nadgarstki. W ciszy i spokoju połóż sobie ten kamień na czole, miedzy brwiami, a umysł Twój uspokoi się i otworzy na wyższe doznania 56 oraz przekazy z innych wymiarów.

Fiolet ametystu sprawi, że rozwinie się Twoja intuicja i zdolności paranormalne. Zrozumiesz swoje sny i wizje.

Kamień ten łagodzi też uporczywe bóle głowy i męczące migreny. Noś ametystowe bransoletki, pocieraj czoło i skronie boczną ścianką kryształu ametystowego, a potem na 10 minut połóż go między brwiami.

Jeśli cierpisz na bezsenność, połóż go sobie pod poduszkę - zaśniesz szybko i nie będą Cię męczyły koszmarne sny. Gdy masz wrażliwą skórę, skłonną do wyprysków, obmywaj twarz lub chore miejsce wodą, w której moczył się całą noc ametyst.